logo
Anil Kumar DAV Public School
Ambala Hissar Road Ismailabad, Kurukshetra, HARYANA, 136129
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
» 2017
October
 
» 2015
September
INTERNAL ACTIVITY COMPETITION (2017-18) Back to Achievement Page

INTERNAL COMPETITION

2017-18

 

Earth Day Competition

21/04/2017, Class – VII & VIII

1                      Mehak Saini                            1st

2                      Puneet Kumar                          2nd

3                      Tarana                                     3rd

4                      Gursimran                               Consolation

 

G.K. Quiz on Earth Day

22/04/2017, Class – III to V

1                      Keshav Garg                            1st

2                      Jashanpreet                             1st

3                      Bhupinder                                1st

4                      Sehaj                                       2nd

5                      Richa                                       3rd

6                      Avneet                                     3rd

7                      Supreet Hans                           Consolation

 

Poetic Recitation Competition

18/05/2017, Class – IV   

1                      Avneet Sangwan                     1st

2                      Harshdeep                               2nd

3                      Sargun                                     3rd

4                      Tarandeep                               3rd

5                      Diksha                                     Consolation

 

Creativity in Wastage Competition

18/05/2017, Class – V   

1                      Inaya Singla                             1st

2                      Ansh Singla                             2nd

3                      Prabhjot Kaur                          3rd

 

Pot Decoration Competition

19/05/2017, Class – VI   

1                      Happy                                      1st

2                      Navneet                                   2nd

3                      Palak                                       3rd

4                      Simran                                     Consolation

 

G.K. Quiz

19/05/2017, Class – VII   

1                      Kashish Garg                           1st

2                      Palak                                       2nd

3                      Ansh                                        3rd

4                      Bharat Kansal                          Consolation

 

 

 

 

Handkercheif Painting Competition

19/05/2017, Class – VIII   

1                      Tarana                                     1st

2                      Shreya                                     2nd

3                      Harjot                                      3rd

4                      Shagun Sangwan                     Consolation

 

Mehandi Competition

25/07/2017, Class – IX

1                      Anu                                          1st

2                      Shivangi                                   2nd

3                      Jashanpreet Kaur                    3rd

 

Mehandi Competition

25/07/2017, Class – X

1                      Malika                                     1st

2                      Savneet                                   2nd

3                      Harmanpreet Kaur                   3rd

4                      Ridampreet Kaur                     3rd

 

Colouring Competition

27/07/2017, Class – Nursery (A)   

1                      Rewant Sangwan                    1st

2                      Yash Goswami                                    1st

3                      Chitwan                                   2nd

4                      Ruhi Singla                              3rd

5                      Jashmeen Kaur                        Consolation

 

Colouring Competition

27/07/2017, Class – Nursery (B)   

1                      Ayaan Chaudhry                      1st

2                      Harsh                                       2nd

3                      Arpit Rana                               3rd

4                      Jaspreet Goswami                   3rd

 

Clay Modeling Competition

27/07/2017, Class – K.G. (A)

1                      Pihu                                         1st

2                      Arnav                                       2nd

3                      Shagandeep                            3rd

4                      Ekamjot Saini                          Consolation

 

Clay Modeling Competition

27/07/2017, Class – K.G. (B)

1                      Aarav Kansal                           1st

2                      Arjan                                        2nd

3                      Darshpreet                              3rd

4                      Yugam                                     Consolation

 

English Reading Competition

28/07/2017, Class - III

1                      Aarav                                       1st

2                      Sahajpreet Kaur                       2nd

3                      Jasmine                                   3rd

 

Collage Making Competition

28/07/2017, Class - IV

1                      Palak Singla                             1st

2                      Yuvraj                                      2nd

3                      Samarjit                                   3rd

4                      Sargun                                     Consolation

 

Essay Writing Competition

28/07/2017, Class - V

1                      Inaya Singla                             1st

2                      Manjot Kaur                            2nd

3                      Harsh Kashyap                                    3rd

4                      Keshav Garg                            Consolation

 

Story Telling Competition

28/07/2017, Class - VI

1                      Bhavuk Garg                            1st

2                      Vaani Sandhu                          2nd

3                      Yamini Sharma                        3rd

4                      Rishab Singla                          3rd

4                      Jhalak                                      Consolation

 

Maths & Science Quiz

29/07/2017, Class - VIII

1                      Shivam                                     1st

2                      Ansul                                       2nd

3                      Palak                                       3rd

4                      Channpreet                             Consolation

 

Poster Making Competition

01/08/2017, Class –X  

1                      Malika                                     1st

2                      Amrit Singh                              2nd

3                      Deepasha Chauhan                 3rd

4                      Parneet Kaur                           3rd

 

Pot Decoration Competition

01/08/2017, Class – XI & XII   

1                      Gorisha                                    1st

2                      Paneet Kaur                             2nd

3                      Kajal Rani                                3rd

 

Peom Recitation Competition

18/08/2017, Class – Nursery (A)

1                      Rewant Sangwan                    1st

2                      Aarav Garg                              2nd

3                      Manan Garg                            3rd

4                      Abhishek Machal                    3rd

 

Peom Recitation Competition

18/08/2017, Class – Nursery (B)

1                      Gurveer Shira                          1st

2                      Vineet Rana                            2nd

3                      Manvi                                      3rd

 

Choose and Pic Toys

18/08/2017, Class – Pre-Nursery

1                      Devansh Jindal                        1st

2                      Akshita Sharma                       2nd

3                      Yashmeet Kaur                        3rd

 

Peom Competition

18/08/2017, Class – Nursery (C)

1                      Yash Goswami                                    1st

2                      Yuvakshi Goswami                  2nd

3                      Jaspreet                                   3rd

 

Solo Dance Competition

19/08/2017, Class – II (A)

1                      Lavanya                                   1st

2                      Anmol Kaur                              2nd

3                      Sonakshi                                  3rd

4                      Simrat                                      Consolation

 

Solo Dance Competition

19/08/2017, Class – II (B)

1                      Ganesh                                    1st

2                      Tanvi                                       2nd

3                      Aaditi                                       3rd

4                      Yashkeerat                              Consolation

 

Science and Maths Quiz

19/08/2017, Class – III

1                      Aarav                                       1st

2                      Aahana Jindal                          1st

3                      Mehak                                     2nd

4                      Sehaj                                       2nd

5                      Amrinder                                 3rd

6                      Khushi                                     3rd

 

Drawing and Painting Competition

21/08/2017, Class – K.G. (A)

1                      Damanjeet Kaur                      1st

2                      Krishvi                                     2nd

3                      Arnav                                       2nd

4                      Arika                                        3rd

 

Drawing and Painting Competition

21/08/2017, Class – K.G. (B)

1                      Jaismeen Jandheri                   1st

2                      Nimarpreet Kaur                      2nd

3                      Veronica                                  3rd

4                      Aarav Kansal                           3rd

 

Maths Project Competition (Boys)

21/08/2017, Class – VIII to IX

1                      Anshul, Shubham                    1st

2                      Shivam                                     2nd

3                      Nitin                                        3rd

4                      Arshdeep Singh                       Consolation

 

Cooking Competition (Girls)

21/08/2017, Class - VIII to IX

1                      Sejal                                        1st

2                      Japneet                                    1st

3                      Harjot                                      2nd

4                      Arshdeep                                 2nd

5                      Tarana                                     3rd

6                      Palak                                       3rd

 

Doha Gayan Pratiyogita

22/08/2017, Class - V

1                      Sneha                                      1st

2                      Sneha                                      2nd

3                      Inaya                                       3rd

4                      Manjot Kaur                            3rd

5                      Manpreet                                Consolation

6                      Abhishek                                 Consolation

 

G.K. Quiz Competition

11/10/2017, Class - I

1                      Harkirat                                   1st

2                      Gurjot                                      1st

3                      Saksham Garg                         1st

4                      Saniya Garg                             2nd

5                      Tejasv                                      2nd

6                      Samarth Garg                          2nd

7                      Tanisha Garg                           3rd

8                      Tejas Sidhu                              3rd

9                      Tanishq Sharma                      3rd

 

Drawing in Paint brush on Computer Competition

11/10/2017, Class - II (A)

1                      Anmol                                      1st

2                      Aditya                                      2nd

3                      Prabhjot Singh                         2nd

4                      Eklavya                                    3rd

 

Drawing in Paint brush on Computer Competition

11/10/2017, Class - II (B)

1                      Yash Kirat                                1st

2                      Ritu Raj                                   1st

3                      Ganesh                                    2nd

4                      Tishan                                     2nd

5                      Aditi                                         3rd

 

Declamation Contest

12/10/2017, Class - III

1                      Aahana                                    1st

2                      Sehaj                                       2nd

3                      Keshav                                     3rd

 

 

 

 

 

Snacks Competition

12/10/2017, Class - V

1                      Ansh Singla                             1st

2                      Parbhjot                                   2nd

3                      Inaya                                       2nd

4                      Prachi                                      3rd

 

Science Project Competition

13/10/2017, Class - VI

1                      Garvit                                      1st

2                      Lakshay                                   2nd

3                      Parneet Singh                          3rd

 

Diya Decoration Competition

17/10/2017, Class - II & III

1                      Aditya                                      1st

2                      Mehak                                     2nd

3                      Aarav                                       3rd

4                      Yash                                        3rd

 

Diya Decoration Competition

17/10/2017, Class - X & XII

1                      Malika                                     1st

2                      Deepasha                                2nd

3                      Paneet Kaur                             3rd

4                      Amrit Virk                                3rd

5                      Amanpreet                              Consolation

6                      Priyanka                                  Consolation