logo
Anil Kumar DAV Public School
Ambala Hissar Road Ismailabad, Kurukshetra, HARYANA, 136129
Latest News  
 
2018-19  

INTERNAL COMPETITION

2018-19

 

 

G.K. Quiz

19/05/2018, Class – VI (A+B)

1                      Manpreet                                1st

2                      Sneha                                      2nd

 

Collage Making Competition

19/05/2018, Class – VI (A+B)

1                      Inaya                                      2nd

2                      Prabhjot Kaur                          Consolation

 

Pot Decoration Competition

19/05/2018, Class – VII (A+B)

1                      Lovey                                       1st

2                      Deepanshi                               2nd

3                      Chhavi                                     3rd

4                      Anshika                                    Consolation

 

Story Telling Competition

21/05/2018, Class – VI (A+B)

1                      Sneha                                      1st

2                      Inaya                                       2nd

3                      Manpreet                                3rd

 

Reading English Competition

07/07/2018, Class – III (A)   

1                      Aditya Garg                             1st

2                      Anmol Kaur                             1st

3                      Ashish Saini                             2nd

4                      Rituraj                                     2nd

5                      Parneet Kaur                           3rd

6                      Akshit                                      3rd

7                      Deepanshu                              Consolation

8                      Sumit                                       Consolation

9                      Simrat Kaur                             Consolation

Reading (English) Competition

07/07/2018, Class – III (B)

1                      Armaan Singh                         1st

2                      Armaan Sangwan                    1st

3                      Pajneet                                    2nd

4                      Navtej Virk                              2nd

5                      Yashveer                                 3rd

6                      Tishan                                      Consolation

7                      Kishu                                        Consolation

8                      Yashasvi                                  Consolation

Colouring Competition

21/07/2018, Class –Pre-Nursery

1                      Keshav Saini                            1st

2                      Sarthak                                    2nd

3                      Gursahaj                                  3rd

 

Colouring Competition

21/07/2018, Class – Nursery (A)   

1                      Livia                                         1st

2                      Ridampreet Singh                   2nd

3                      Ekamjeet                                 3rd

4                      Arihaan Aggarwal                   3rd

Colouring Competition

21/07/2018, Class – Nursery (B)   

1                      Avni                                         1st

2                      Samar                                      2nd

3                      Gurveer                                   3rd

Colouring Competition

21/07/2018, Class – Nursery (C)  

1                      Prabhjot Singh                         1st

2                      Pari                                          2nd

3                      Adesh                                      3rd

 

Clay Modeling Competition

21/07/2018, Class – K.G. (A)   

1                      Ridhi                                        1st

2                      Jasgun                                     2nd

3                      Ruhi                                         3rd

4                      Chitwan, Mannat                    Consolation

 

Clay Modeling Competition

21/07/2018, Class – K.G. (B)   

1                      Sehajpreet Singh                     1st

2                      Vineet Rana                            2nd

3                      Arpit                                        3rd

4                      Kairav                                      3rd

5                      Gurveer                                   Consolation

 

Collage Making Competition

21/07/2018, Class – IV (A)

1                      Aarav                                       1st

2                      Mehak                                     2nd

3                      Simranjeet Kaur                      3rd

 

Collage Making Competition

21/07/2018, Class – IV (B)

1                      Khushi                                      1st

2                      Sehajpreet kaur                      2nd

3                      Satvinder                                 2nd

4                      Komalpreet                             3rd

 

 

Choose and Pic toys

04/08/2018, Class – Pre-Nursery

1                      Keshav Saini                            1st

2                      Avleen                                     2nd

3                      Keshav Bansal                         3rd

 

Poem Competition

04/08/2018, Class – Nursery (A)   

1                      Arihaan Aggarwal                   1st

2                      Warishdeep Singh                   2nd

3                      Bhoomi                                    3rd

4                      jaspreet Singh                         3rd

 

 

Poem Recitation Competition

04/08/2018, Class – Nursery (B)

1                      Sargun                                     1st

2                      Samar                                      2nd

3                      Sahaj Preet                              3rd

 

Poem Competition

04/08/2018, Class – Nursery (C)   

1                      pari                                          1st

2                      Dhavanshi                               2nd

3                      Aayush Kaushik                       3rd

 

Solo-Dance Competition

04/08/2018, Class – II (A+B)

1                      Aaniya                                     1st

2                      Gurjot                                      2nd

3                      Kapil                                        2nd

4                      Shree Vidhija                           2nd

5                      Harnoor                                   2nd

6                      Agamjot                                  3rd

7                      Agamdeep                               3rd

 

Quiz (Science & Maths) Competition

04/08/2018, Class – III (A)

1                      Armaan                                   1st

2                      Aditya                                      2nd

3                      Anmol Kaur                             2nd

 

Quiz Competition (Science & Maths)

04/08/2018, Class – III (B)

1                      Armaan Sangwan                    1st

2                      Yashveer                                 2nd

3                      Tanvi                                       3rd

4                      Simrat                                     Consolation

 

Drawing Competition

06/08/2018, Class – K.G. (A)

1                      Ridhi                                        1st

2                      Chitwan                                   2nd

3                      Rewant Sangwan                    3rd

4                      Manan Garg                            3rd

 

Drawing Competition

06/08/2018, Class – K.G. (B)

1                      Sehajpreet Singh                     1st

2                      Parmeet                                  2nd

3                      Jashanpreet                             3rd

4                      Yuvakshi                                  3rd

 

Rakhi Making Competition

11/08/2018, Class – II (A+B)  

1                      Anshika                                    1st

2                      Anshuman                               1st

3                      Angel                                       2nd

4                      Manraj                                     2nd

5                      Vaani                                       3rd

 

G.K. Quiz Competition

06/10/2018, Class – I (A)

1                      Sanvi                                        1st

2                      Sohel                                       2nd

3                      Diwas                                      3rd

 

G.K. Quiz Competition

06/10/2018, Class – I (B)

1                      Aarav Kansal                           1st

2                      Jasmine                                   2nd

3                      Veronica                                  3rd

 

Musical Chair Competition

03/11/2018, Class – K.G. (A)

1                      Rewant Sangwan                    1st

2                      Jeevika                                    2nd

3                      Gaganpreet Singh                   3rd

 

Musical Chair Competition

03/11/2018, Class – K.G. (B)

1                      Kunal                                       1st

2                      Sahajdeep Saini                       2nd

3                      Manvi                                      3rd

 

Waste Material Competition

17/11/2018, Class – VII (A+B)

1                      Deepanshi                               1st

2                      Anshika                                    2nd

3                      Chhavi                                     3rd

4                      Lovey                                       Consolation

 

Self-Introduction Competition

01/12/2018, Class – I (A)

1                      Krishvi                                     1st

2                      Arnav                                       2nd

3                      Daksh Bagga                           3rd

 

Self-Introduction Competition

01/12/2018, Class – I (B)

1                      Mannat                                   1st

2                      Ambika Tandon                       2nd

3                      Nimarpreet                             3rd

 

Musical Chair Competition

08/12/2018, Class – Nursery (B)

1                      Abhinav                                   1st

2                      Anushka                                   2nd

3                      Abhijot                                     3rd